A padel robbanásszerű növekedésnek indult az elmúlt években Spanyolországon túl Dél- és Nyugat-Európa több országában. De vajon mi mozgatja és meddig tart a padelboom? Milyen tanulságokat vonhatunk le a már előttünk járó országok tapasztalataiból? Erről szól a most következő, a ThePadelPaper oldalán megjelent írás, amelyben Carlo Ferrara, a FIP kutatási és adatelemzési osztályának vezetője és a mrpadelpaddle.com online padelfigyelő központ alapítója feltárja az olaszországi növekedés megtorpanása mögött álló okokat, és elmagyarázza, milyen tanulságokat vonhat le azokból az Egyesült Királyság pezsgő padelvilága.
A padel Olaszországban 2019 és 2023 között bámulatos fejlődési utat járt be, míg a pályák száma az alig több mint 1000-ről közel 9000-re emelkedett. 2024-ben a növekedés mérséklődni kezdett, és alig több mint 700 padel pályát telepítettek, míg 2025 első három hónapjában mindössze 30-35 új pályát adtak át. Ezzel az országban március végén, az elemzés születésének időpontjában működő pályák száma 9730 volt.
2025 elején még úgy tűnt, Olaszország idén eléri a 10 000 pályás mérföldkövet, de ha a jelenlegi tendencia folytatódik, ez az év végéig nem jön majd össze.

A szakember összegyűjtötte a megtorpanás lehetséges okait is, melyeket ő a következő tényezőkkel magyaráz:
- A létesítmények építéséhez köthető nagyobb bürokrácia (szigorúbb korlátozások és engedélyezési procedúrák)
- A létesítmények növekvő költségei (az építést és a klubok működtetését illetően is)
- A „Covid-effektus” megszűnése (a padel iránti keresletet 2020-ban és 2021-ben részben növelte a többi népszerű olaszországi amatőr sportág ideiglenes leállítása, melynek köszönhetően a padel hamar „menővé” és divatossá vált)
- A padelklubok és létesítményeik már az olasz csizma nagy részén jelen vannak
- Az utánpótlás (juniorok) megfelelő létszámának hiánya (a padel játékosok átlagéletkora magas Olaszországban)
- A Jannik Sinner-effektus (a fiatalok, akik Olaszország világelső teniszezőjét tekintik példaképnek, inkább a teniszt választják).
Ferrara ki is bontotta némileg a fentieket, amiből az látszik, hogy:
Vannak olyan területek Olaszországban, különösen Lazio régióban és azon belül is Rómában, vagy Szicília és Umbria (ahol egyébként is alacsony a pályák lakossághoz viszonyított aránya), ahol ma már bármikor könnyen foglalhatunk pályát. Két-három évvel ezelőtt néha heteket kellett várni szabad pályára.
Azok a klubok, amelyek csak szabadtéri pályákat kínálnak, vagy nem nyújtanak minőségi szolgáltatást a játékosoknak, nagy nehézségekkel küzdenek, különösen a téli időszakban. Néhány ilyen pályát már be is zártak.
Az alacsonyabb kihasználtságú területeken a pályafoglalási árak csökkennek (különösen a szabadtéri létesítményeknél), vagy számos akciót kínálnak. Olaszország más területein, ahol a padel később terjedt el, például Lombardiában és Piemontban, a foglalási díjak még magasak.
Mi várható ezután?
Iparági szakértők szerint az olasz padel klubok fenntartható működtetését a fedett létesítmények segítenék (amelyek az év 365 napján bevételt termelhetnek). A kluboknak legalább négy pálya kell egy helyszínen ahhoz, hogy versenyeket szervezhessenek, ezáltal megfelelő taglétszámmal működhessenek; minőségi szolgáltatásokat kell nyújtaniuk (klubházzal, megfelelő öltözőkkel, bárral és étteremmel, valamint a meccsszervezésben is hatékony és magas színvonalú kiszolgálást biztosító recepcióval), modern és high-end szolgáltatásokkal.
A különböző ütős sportokat, de a footsalt biztosító és az edzőtermeket is működtető multisport klubok előnyeiről sem feledkezhetünk meg.
Maga Ferrara, padel klub vezetőként és 10 éve a sportágban érdekelt felek tanácsadójaként a személyes tapasztalatai, és a terület legjobb spanyolországi és olaszországi szakértőivel való kapcsolatai alapján mindenképp üzleti terv készítését javasolja a padel klub nyitást fontolgatók számára. A kidolgozásban és megvalósításban nélkülözhetetlennek tartja a hozzáértő és profi emberekből álló csapatokat, akik a klub irányításában is részt vállalnak annak érdekében, hogy ne kockáztassák a jelentős beruházás megtérülését.
Olaszország a svéd útra tér?
Svédországban nagyon rövid idő alatt, 2022-re több mint 5200 pályát építettek, és a pályák lakosságszámhoz viszonyított aránya még alacsonyabb, mint Spanyolországban. Az ország padel iparága pedig mostanra már több mint két éve súlyos válságban van.
A svéd modell egy valódi buborék lett – sokkal nagyobb, mint az olaszoké -, ahol néhány, a sportba beszálló befektetési alap abszolút rossz üzleti tervekkel dolgozott, nemcsak közép- és hosszú távon, hanem már rövid távon is.
A szakértő szerint Olaszország most inkább egy konszolidációs szakaszban van, ahogyan a Közel-Kelet egyes piacai is. A növekedés üteme lelassult, és ha a helyzet nem változik, az probléma forrásává válhat.

Mi ebből a tanulság Nagy-Britannia számára?
Ferrara szerint nagy növekedést produkáló Nagy-Britannia számára Franciaország lehet a követendő példa.
Míg Olaszországban a klubok és a pályák száma sokkal nagyobb mértékben nőtt, mint a játékosoké, addig Franciaországban a létesítmények és a padelezők száma évek óta mérsékeltebb ütemben, de együtt növekszik.
Franciaországban 2016-ban több klub volt, mint Olaszországban. Most Franciaországban, ahol több bennfentes is boomról beszél, csak nemrég nőtt 3000 fölé a pályaszám, szemben az olaszországi közel 10 000 pályával.
Franciaország elkerülte a buborékosodást, és egy egészséges növekedés megy végbe, évről évre folyamatosan emelkedő arányokkal. Nem lenne meglepő, ha egy-két éven belül Franciaországban több játékos lenne, mint Olaszországban, akiket közben feleannyi padel létesítmény szolgál ki.
Nagy-Britanniának, de az Egyesült Államoknak (ahol a növekedést részben a sokkal alacsonyabb beruházási költségű sportág, a pickleball robbanásszerű elterjedése fékezi) vagy Dél-Afrikának is el kellene kerülnie a létesítmények túlkínálatát, ha nincs valós kereslet, a francia (vagy korábban a spanyol) modellt követve, ahelyett, hogy a más országokban tapasztalt elhamarkodott létesítménybővülést követné.
Hol tart a magyar piac?
A magyarországi klubok és padel pályák még felveszik a lassabb ütemben növekvő keresletet. A régió egyik legtöbb pályájával rendelkezünk, számuk mégis egyelőre 100 alatt van. Nálunk a padel nagy kiugrása még várat magára, a bővülés lassabb és organikusabb, és jóval kevesebben ismerik egyelőre itthon ezt a remek játékot. A befektetők óvatosabbak és kevesebben vannak, de átgondolt tervezéssel és a padel a szélesebb nyilvánosság körében való megismertetésével a sportág jelentős fejlődés előtt áll Magyarországon.
0 hozzászólás