A padel szabályai

Szigorúan a szabályokat tekintve a padel a teniszből és a squash-ból inspirálódik, amihez kapcsolhatunk még egy kis snooker gondolkodást is, ha a falról (plexiről) visszapattanó labdák szögét nézzük. A szabályok speciálisak, nézzük, mik a padel játék sarokpontjai.

🎾 Minden játék a jobb oldali szervapályáról az ellenfél átlósan szemközti pályájára történő szervával kezdődik (mint a teniszben).
🎾 Az adogatónak a labdát egyszer az adogatóvonal mögé kell pattintania mielőtt megütné, és a labdát derékmagasságban vagy az alatt kell megütni.
🎾 Az adogatónak legalább az egyik lábát a földön kell tartania az adogatás közben.
🎾 Az adogató lába adogatás közben nem érhet az adogatási vonalhoz, és nem lépheti át azt.
🎾 Az adogatásnak az ellenfél átlósan szemben lévő adogatási mezőjén kell landolnia.
🎾 Ha a labda a helyes adogatási mezőben pattan és az üveget éri (oldalról vagy hátulról), az érvényes adogatásnak minősül, és azt az adogatást fogadó ellenfélnek vissza kell játszania.
🎾 Ha a labda a hálót éri, majd az adogató mezőben pattan fel és az oldalsó vagy hátsó falra ütközik, az egy elengedett adogatás, és azt újra kell játszani.
🎾 Ha a labda az adogatómezőben landol és a pálya oldalrácsába ütközik, az hiba, és második szervát kell adni.
🎾 Ha a labda a hálót éri, az adogatómezőben landol és a drótkerítést érinti, az is hibának számít.

A padelben, csakúgy, mint a teniszben, adogatás rontást követően van egy második szerva lehetőség.

Forras: padelfip.com – Junior Európa Bajnokság 2024 – Budapest

A padelben alkalmazott szervatípusokról itt olvashatsz: Szervatípusok a padelben

Mi van benn
A játékosok a pálya saját oldalán lévő bármelyik falról (üveg és rács) megjátszhatják a labdát (kivéve az adogatás-visszajátszást. Ahogy fenn már írtuk, ha az adogatás átlépi a hálót, megpattan és a rácsra csapódik, akkor kint van).
A pályavonalak csak az adogatás során fontosak és számítanak. Nem számítanak a pontok kimenetelének meghatározásában, miután az adogatás a helyes adogatómezőbe érkezett.

Mi van kint
Az ellenfél nyer pontot, ha:
• a labda kétszer pattan fel a pálya bármelyik területén a te oldaladon.
• a labda játék közben téged vagy csapattársadat találja el.
• a labda érinti az üveget, a rácsot, az oszlopokat vagy bármely más berendezést a te oldaladon, azelőtt, hogy átmenne a háló felett, vagy landolna az ellenfél pályáján, miután te megütötted (kivéve a hátsó falról leadott ütést).
• a háló fölött a labda a rácshoz vagy a falakhoz ér, mielőtt az ellenfél térfelén pattanna.


Pontozás
A pontozás ugyanúgy történik, mint a teniszben – tehát 15, 30, 40 és előny számolódik. Egyes mérkőzéseken ún. aranypontra (golden point) játszanak, amikor egyenlő állás alakul ki (40-40), és a következő pontot vivő nyeri a játékot (ahelyett, hogy előnybe kerülnél). Az aranypontok általában a mérkőzések lerövidítésére szolgálnak. Ha versenyen játszol, a kezdéskor bejelentik, hogy aranypontra játsszák-e a játékot. Egyébként a játékosok döntenek arról a játék megkezdése előtt, hogy golden pointra vagy előnyre játszanak-e.

Ha kérdésed van a szabályokkal kapcsolatban, vagy olyan helyzetet hozott a padel játékod, amelyről a fentiekben nem esett szó, írj nekünk az info@padelmagazin.hu e-mailre, és válaszolunk.

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük